Czym się kierować przy wyborze butów roboczych?

Dodano: 2022-02-23

Wykonywanie większości prac na budowie bądź w innego rodzaju trudnych warunkach byłoby praktycznie niemożliwe bez wykorzystania odpowiedniego obuwia roboczego. Dobrze dobrane buty pełnią nie tylko funkcję praktyczną, chroniąc nasze stopy, ale także ograniczają ryzyko wystąpienia różnych niebezpiecznych sytuacji, które mogły zagrażać naszemu zdrowiu czy życiu. Dlatego wybór obuwia roboczego powinien być dokładanie przemyślany. W tym artykule podpowiemy, co przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, wybierając tego rodzaju buty.

Jakie kategorie obuwia roboczego wyróżniamy?

Obuwie robocze powinno być dostosowane do typu pracy, którą wykonujemy, występujących zagrożeń, z którymi możemy mieć styczność, a także do warunków atmosferycznych. Można wymienić kilka kategorii obuwia roboczego. Pierwszy podział został stworzony na podstawie spełnianego przez nie współczynnika ochrony. Wyróżniamy – obuwie bezpieczne, czyli takie, które ma wbudowane podnoski i jest przeznaczone do pracy w szczególnie trudnych warunkach oraz spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa. Obuwie ochronne – także posiadające podnoski, jednak o nieco niższym stopniu ochrony (ale wciąż na bardzo wysokim poziomie). Trzeci typ to obuwie zawodowe, które zabezpiecza stopy przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale nie jest zaopatrzone w podnoski. Buty robocze dzielimy także ze względu na ich fason – czyli obuwie wysokie, sięgające za kostkę czy przed kostkę, wybierane w zależności od warunków pracy, a także czynników atmosferycznych.

Wybierając obuwie robocze, warto także wziąć pod uwagę, przed jakimi konkretnie zagrożeniami ma nas zabezpieczać – czy mają to być buty chroniące przed urazami i wbiciem się różnych niebezpiecznych przedmiotów w nasze stopy, zapobiegające poślizgowi, chroniące przed bardzo wysoką bądź niską temperaturą, szkodliwymi chemikaliami, czy napięciem elektrycznym. Powinniśmy również zawsze wybierać obuwie sprawdzonych marek, specjalizujących się w produkcji tego typu asortymentu – takich jak Atlas czy Diadora Utility. To bardzo ważne, jeśli chcemy zagwarantować sobie najlepszą ochronę oraz bezpieczeństwo niezależnie od warunków, w jakich pracujemy.

Top